7. Percepcije | Šta smo naučili

7.

Percepcije

Dejtonski mirovni sporazum - parafiran 21. novembra 1995. u aviobazi Wright-Patterson u Dejtonu i formalno potpisan u Parizu 14. decembra 1995. - ostaje ključna prekretnica u modernom rješavanju sukoba, čime je okončan rat u Bosni i Hercegovini. Međutim, procjena sporazuma, skoro tri decenije kasnije, je složena. Tendencija da se njegovo naslijeđe označi jednom riječju – uspjeh ili neuspjeh – pojednostavljuje njegovu multidimenzionalnu prirodu. Da li umjesto toga trebamo posmatrati Dejton kao kontinuum, gdje se njegovi pozitivni i negativni aspekti mijenjaju ovisno o kontekstu?

Zamolili smo međunarodne stručnjake da podijele svoje viđenje dejtonskog naslijeđa, njegovog uspjeha i njegovih ograničenja, te njegove važnosti za buduće posredovanje u sukobima.

Kroz ove intervjue istražujemo spektar ključnih pitanja. Najvažnije pitanje je kako pomiriti postojeće napetosti kada se razgovara o njegovoj budućnosti i njegovom naslijeđu. Da li je Dejton bio uspjeh ili neuspjeh — ili nešto između? Da li predstavlja svedočanstvo vješte diplomatije ili može poslužiti i kao nacrt za rješavanje budućih sukoba? Eksperti se osvrću na najvažnije lekcije naučene tokom pregovora i razmatraju da li bi se isti sporazum mogao postići u današnjim brzim promjenama geopolitičkog okruženja. Na kraju, oni razmatraju i rastuće izazove u budućim naporima posredovanja u svijetu koji je sve više podijeljen.

U tom procesu saznajemo da Dejton možda nema potencijal za buduće pregovore, ali može ponuditi lekcije kako da se balansira između mirovnih sporazuma i državotvornih napora. Eksperti naglašavaju ključnu ulogu pravog momenta u realizaciji sporazuma, kao što je pokazao slučaj Bosne i Hercegovine 1995. godine. Kako vrijeme prolazi, perspektive Dejtonskog mirovnog sporazuma mogu evoluirati, otkrivajući i mudrost i ograničenja koja su ugrađena u njegov nacrt. Dok ga jedni posmatraju kao pragmatičan sporazum, drugi ga kritikuju kao nepotpun okvir, podsjećajući da nijedan mirovni sporazum nije savršen – ali svaki od njih može biti vodilja za rješavanje budućih sukoba.

Prof. Mari Katayanagi

International Peace and Coexistence Programme Graduate School of Humanities and Social Sciences Hiroshima University (Japan)

Prof. Bruce R. Hitchner

Tufts University, Department of History (Boston, SAD); Predsjedavajući projekta The Dayton Peace Accords Project

Amb. Thomas J. Miller

Bivši američki ambasador u Bosni i Hercegovini (1999 – 2001.)

Dr. Jessie Barton Hronešová

Predavač za političku sociologiju, Zamjenica direktora u Places, Identities and Memories (PIMs); School of Slavonic and Eastern European Studies (SSEES); University College London (UK)

Edward P. Joseph

Pomoćni predavač i viši saradnik, Foreign Policy Institute - Johns Hopkins University School of Advanced International Studies (SAIS) u Washingtonu, D.C. (SAD).

Prof. Daniel Serwer

Profesor i viši saradnik, Foreign Policy Institute; Johns Hopkins School of Advanced International Studies; Znanstvenik, Middle East Institute u Washingtonu, D.C. (SAD)