Edukacijski ‘Study Table’ (Mapiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma, 2015) (Fotografija: Jasmina Murga Vidović)
Dejtonski mirovni sporazum, potpisan 1995. godine, je živi proces koji se može posmatrati kao (1) složen politički i pravni dokument čija je implementacija podložna različitim tumačenjima i (geo)političkim utjecajima; i (2) kao umjetnost pregovaranja kojom je okončan rat u Bosni i Hercegovini.
U tom kontekstu, FAMA Metodologija se fokusirala na umjetnost pregovaranja mapirajući zamršenu matricu američke 'šatl-diplomatije' i 'neposrednih mirovnih pregovora' u zračnoj bazi Wright-Patterson u Dejtonu, Ohio. Po našem mišljenju, ovo je način na koji se može steći uvid u temu kako bi se pomoglo današnjim i budućim generacijama da shvate uzroke i posljedice nastanka mirovnog sporazuma.
U svijetu koji je često zamagljen iskrivljenim informacijama i narativima, pojavljuje se imperativ prikazivanja činjenica o složenim historijskim događajima. Rad FAMA-e u ovoj oblasti od 1992. godine potvrđuje našu opredijeljenost za očuvanje i prenošenje faktografskih hronika koje su dovele do kraja razornog rata u Bosni i Hercegovini. Ukazujući na ovu potrebu, FAMA Metodologija predstavlja 'Modul: prenos znanja / Dejtonski mirovni sporazum / Umijeće pregovaranja - Kako završiti rat'.
Naše bavljenje ovom temom započelo je 1997. godine i postepeno se razvijalo kroz pojedinačne projekte koji se bave Dejtonskim sporazumom iz različitih perspektiva i u različitim multimedijalnim formatima. Svaki od ovih projekata predstavljen je kao samostalni obrazovni model u produkcijskom formatu prilagođenom svom vremenu. Kada smo počinjali, nismo mogli unaprijed znati u kojem smjeru će se razvijati naš rad na 'Dejtonu'. Ipak, znali smo da će svaki projekat izdržati test vremena i biti finaliziran u formatu koji smo nazvali Modul: Prenos znanja.
Danas ne otvaramo samo hronološki prozor naše metodologije, već i pokrećemo nove obrazovne i komunikacijske modele koji su prilagodljivi i koji mogu odgovoriti na izazove 21. stoljeća. Nadamo se da ovaj modul doprinosi nijansiranom razumijevanju rješavanja sukoba, nudeći spoznaje koje odjekuju i izvan granica Bosne i Hercegovine.
Dejtonski mirovni sporazum nije samo mirovni sporazum kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini; to je prilika da se uči zašto i kako je mirovni sporazum nastao, fokusirajući se na umijeće pregovaranja i na načine kako okončati rat. Nadamo se da će vam 'Modul: prenos znanja' omogućiti da kontekstualizirate i vizualizirate događaje koji su obilježili kraj 20. stoljeća i koji i dalje oblikuju budućnost Bosne.
Modul je organiziran u osam kontekstualnih kategorija s pratećim referencama, omogućujući korisniku da prati priču hronološkim redoslijedom uključivanjem u multimedijski sadržaj koji je prilagođen za svaki odjeljak: