2. Pozadina | Šta smo naučili

2.

Pozadina

Video-dokumentarna animacija - ‘Mapiranje dejtonskog mirovnog sporazuma’ (2015)

Dejtonski mirovni sporazum nije nastao iz ničega; bila je to kulminacija godina složene dinamike oblikovane istorijskim događajima, geopolitičkim manevrisanjem i neuspjelim pokušajima da se završi rat u Bosni i Hercegovini. Razumijevanje pozadine (od marta 1992. do sredine 1995.) koja je dovela do konačnog sporazuma znači razmotriti uvod u ove pregovore.

Rani napori u posredovanju bili su teški zbog fragmentiranih strategija, nedostatka kohezivnog vođstva i nemogućnosti da se provedu sporazumi, ostavljajući zemlju u još dubljim previranjima. Pozadina takođe naglašava rastuću ulogu ključnih aktera – vođa koji su izrasli i kao prepreka i posrednici mira –kao i ulogu medija, koji su istovremeno podsticali nacionalističku propagandu i tražili međunarodnu pažnju. Humanitarne krize obilježene ratnim zločinima i etničkim čišćenjem, dodatno su pojačale hitnost intervencije. Uz to, neuspjeli mirovni napori poslužili su kao otrežnjujući podsjetnik na ulog i važnost povjerenja, provođenja i javnog angažmana u uspješnoj diplomatiji.

Sekcija Pozadina nudi kohezivnu i pronicljivu analizu lekcija naučenih iz pregovora i napora na izgradnji mira prije nastanka Dejtonskog mirovnog sporazuma. Oslanjajući se na strukturalni pristup, istražuje temeljnu dinamiku, pogrešne korake i pomake koji su označili put do završetka rata u Bosni i Hercegovini. Ovaj dio pruža temeljno razumijevanje višestrukih izazova i strategija koje su oblikovale mirovni proces u Bosni i Hercegovini od marta 1992. do sredine 1995. godine, dajući naučene lekcije o složenosti modernih mirovnih pregovora.

Lekcije su izvučene iz različitih izvora i grupisane u šire teme, od kojih svaka doprinosi dubljem razumijevanju složenosti mirovnih pregovora i interakcije između politike, diplomatije i liderstva.

Šta smo naučili

Kako posredovati u sukobu i pregovarati o mirovnom sporazumu?

1. Utjecaj ranih mirovnih napora na Dejton
Prethodni neuspjeli pokušaji uspostavljanja mira pružili su vrijedne lekcije koje su oblikovale uspješne pregovaračke strategije u Dejtonu.

2. Propali mirovni planovi postavili su okvir za Dejton
Neuspjeh planova Vance-Owena i Kontaktne grupe postavio je kritične lekcije za strukturiranje budućih pregovora.

3. Rani pokušaji posredovanja Evropske zajednice
Pristup posredovanju Evropske zajednice naglašavao je sazivanje sukobljenih strana kako bi se razjasnile nesuglasice, ali nedostajale su mu poluge za efikasno primoravanje strana na saradnju.

4. Postavljanje presedana s raspravama o autonomiji
Rani prijedlozi koji su uključivali autonomne regije utjecali su na strukturu eventualnih teritorijalnih sporazuma.

5. Neuspjeh Lisabonskih pregovora
Neuspjeh Lisabonskih pregovora nakon kršenja prekida vatre pokazuje krhkost mirovnih procesa bez snažnog nadzora i provedbe.

6. Fleksibilne strategije medijacije
Zapošljavanje različitih medijatora, uključujući američke i evropske sile, ilustriralo je efikasnost fleksibilnog medijatorskog pristupa.

7. Kolektivni entiteti pate od fragmentacije
Fragmentirana priroda kolektivnih entiteta poput Kontakt grupe značila je manje učinkovitu medijaciju u ratu u Bosni i Hercegovini.

8. Prethodne konferencije kao testni poligoni
Ranije mirovne konferencije djelovale su kao laboratoriji za razumijevanje izvedivih pregovaračkih okvira.

9. Diplomatsko kockanje s nepotpunim sporazumima
Spremnost na preuzimanje rizika sa nepotpunim sporazumima ukazuje na to da napredovanje pregovora ponekad zahtijeva proračunato kockanje.

10. Važnost ranog balansiranja snaga
Neuspjeh da se rano uspostavi ravnoteža snaga među zaraćenim frakcijama doveo je do produženog sukoba, naglašavajući potrebu za ranim i odlučnim mjerama balansiranja.

11. Ad hoc medijaciji nedostaje dosljednost
Rani napori medijacije bili su ad hoc i nedostajala im je dosljednost viđena u kasnijem pristupu pod vodstvom SAD-a.

12. Promjena medijatorskih uloga izazvala je zbunjenost
Nedostatak dosljedne medijatorske uloge tokom prvih pokušaja stvorio je zbunjenost među sukobljenim stranama.

13. Diplomatski zastoji bez vodstva
Bez središnjeg vodećeg medijatora, diplomatski napori od 1992. do 1994. često su završavali u zastoju.

14. Neuspjeli pokušaji mira kao temelj
Prethodni neuspješni pokušaji mira bili su ključne lekcije u usavršavanju medijacije i diplomatskih strategija.

15. Neutralna medijacija
Tretiranje svih strana kao jednako krivih, iako nisu, dovelo je do neefikasnih pregovora, ističući potrebu za nijansiranim priznavanjem agresora i žrtava.

16. Pristupi blagog medijatora
Blaga medijacija bez rješavanja ključnih pitanja sukoba može dovesti do slabljenja sporazuma, naglašavajući potrebu za ravnotežom između blage medijacije i rješavanja ključnih pritužbi.

17. Pouke iz Vance-Owenovog neuspjeha
Efikasni mirovni prijedlozi moraju uključivati mehanizme provedbe, kao što pokazuju nedostaci prethodnih napora.

18. Ograničena uloga OSCE-a
Uprkos nadama, OSCE nije uspio postati glavni medijator, što ukazuje na potrebu za jasno definiranim ulogama i odgovornostima u složenim okruženjima u kojima je došlo do sukoba.

19. Diplomatski neuspjeh Carringtonovog plana
Početna konferencija Evropske zajednice je propala, naglašavajući izazove postizanja konsenzusa prije nego što je uspostavljena odgovarajuća osnova za nacionalno jedinstvo.

20. Ostavka medijatora kao prepreka
Ostavka lorda Carringtona ukazala je na štetne učinke povlačenja medijatora na tekuće mirovne napore.

21. Odgođeni međunarodni angažman
Oklijevanje Zapada da intervenira u ranoj fazi doprinijelo je produženju rata u Bosni i Hercegovini.

22. Opasnosti od nedjelovanja
Dugotrajno nedjelovanje tokom ranih faza omogućilo je eskalaciju nasilja, naglašavajući važnost blagovremene i odlučne intervencije.

23. Izazovi plana Owena i Vancea
Prijedlozi Owena i Vancea poništeni su strahovima od etničkog čišćenja, naglašavajući rizik od uspostavljanja etnički podijeljenih struktura upravljanja.

24. Propuštene prilike za primirje u ranoj fazi
Nedostatak prioriteta za pregovore o prekidu vatre u početnim fazama doveo je do nepotrebnih stradanja i produženja rata.

25. Neuspjeh neutralnog stava
Pokušaji međunarodne zajednice da ostane neutralna u vrlo asimetričnom sukobu doprinijeli su produženju sukoba.

26. Diplomatija u ranim fazama određuje ton
Rano oklijevanje u angažmanu SAD-a rezultiralo je slabijom početnom pozicijom u kasnijim pregovorima.

27. Nedostatak jasnoće u vezi sa multilateralnim mandatima
Preklapanje i nedostatak jasnoće u mandatima između EU-a, UN-a i NATO-a stvorilo je operativnu neučinkovitost u održavanju mira.

28. Početna ograničenja evropske diplomacije
Oslanjanje isključivo na evropske diplomatske napore pokazalo se nedostatnim u zaustavljanju rata, naglašavajući potrebu za širom koalicijskom podrškom.

29. Presedan za humanitarne katastrofe
Neuspjeh u rješavanju humanitarnih aspekata rata, kao što je etničko čišćenje, otkriva važnost davanja prioriteta ljudskim pravima u ranim fazama upravljanja sukobom.

30. Propuštena moć prisile
Medijatorima u ranim fazama nedostajala je moć prisile, što je postalo ključni element pod vodstvom SAD-a tokom kasnijih pregovora.

31. Neadekvatno prepoznavanje historijskih stvarnosti
Predodžba da su jugoslavenski ratovi bili tek građanski sukobi vođeni "starom mržnjom" bila je manjkava, pokazujući važnost prepoznavanja složenih društveno-političkih motiva.

32. Složenost identiteta u okviru sukoba
Etničke linije i vjerske pripadnosti nisu bile jasne u bosanskom ratu, što je stvorilo sloj dodatnih poteškoća naporima za izgradnju mira.

33. Podjela temeljena na etničkoj pripadnosti kao stalna tema
Od Cutilheirovog plana do Dejtona, pokušaji etničkog definiranja jedinica bili su stalna tema mirovnih nastojanja u Bosni i Hercegovini, naglašavajući pogrešan pristup.

34. Važnost multietničke zastupljenosti
Uključivanje svih etničkih skupina od samog početka ključno je za uspostavu vjerodostojnog mirovnog plana.

35. Važnost uključivanja i sudjelovanja
Neuspjeh da se sve strane transparentno uključe u rane pregovore potkopao je povjerenje, koje se pokazalo izazovnim za obnovu u kasnijim pregovorima.

36. Intra-etnički sukobi
Rješavanje napetosti unutar grupa jednako je važno kao i sukobi među grupama, budući da unutarnje podjele unutar etničkih zajednica mogu potkopati stabilnost širih mirovnih napora.

37. Lokalna i gledišta građana su važna
Sporazumi moraju uzeti u obzir perspektive pojedinih zajednica, a ne samo vođa, kako bi se osigurala legitimnost i efikasnost u provedbi.

38. Historijske nepravde u pregovorima
Historijske nepravde, poput onih iz prethodnih ugovora, igraju ulogu u mirovnim pregovorima; previđanje ovih pritužbi može zaustaviti pomirenje.

41. Nedostatak vojnog utjecaja EU-a i UN-a
Nemogućnost EU-a i UN-a da provedu odluke putem vojne moći ograničila je njihov utjecaj na terenu.

42. Miloševićeve strateške kalkulacije
Na Miloševićeve odluke utjecalo je prebacivanje teritorijalne kontrole, naglašavajući međuigru između vojnih akcija i političkih pregovora.

43. Neuspjeh da se prepozna vojna neravnoteža
UN-ov embargo na oružje doveo je Bošnjake u nepovoljan položaj, što ilustrira rizike neujednačenih međunarodnih sankcija.

44. Vojna moć kao karika koja nedostaje
Nedostatak vjerodostojnih vojnih prijetnji tokom ranih diplomatskih napora oslabio je sposobnost međunarodne zajednice da se zalaže za mir.

45. Ograničenja organizacijskog uređenja
Uprkos uključenosti, UN nije formalno priznao NATO kao regionalnu organizaciju, što naglašava potrebu rješavanja pravnih nejasnoća prije uključivanja.

46. Potreba za teritorijalnim integritetom u ranim raspravama
Rani zahtjevi za teritorijalnim integritetom nagovijestili su buduće insistiranje na suverenitetu u Dejtonskim pregovorima.

47. Ograničenja UNPROFOR-a
Iako je UNPROFOR igrao ključnu ulogu u pružanju humanitarne pomoći, njegova nesposobnost da zaustavi rat otkrila je ograničenja čisto humanitarnih misija.

48. Svijest o etničkom čišćenju
Prepoznavanje etničkog čišćenja kao taktike naglasilo je potrebu za međunarodnim mehanizmima za efikasniji odgovor na masovne zločine.

49. Ograničenja podjele tereta
Višestruke institucije dijelile su odgovornosti bez jednog jasnog vođe, otkrivajući ograničenja zajedničkog zapovijedanja u složenim vojno-civilnim operacijama.

50. Formiranje Federacije Bosne i Hercegovine
Uspostava bošnjačko-hrvatske federacije, uz posredovanje SAD-a i Njemačke, promijenila je dinamiku rata, smanjujući frontove sukoba.

51. Složena multilateralna koordinacija ne uspijeva
Složenost multilateralne koordinacije bila je značajna prepreka u ranijim mirovnim pregovorima.

52. Fragmentirano diplomatsko jedinstvo ometalo je mir
Nedostatak kohezivne podrške sankcijama i vojnoj intervenciji unutar međunarodne zajednice ometao je efikasnu medijaciju.

53. Formiranje Kontaktne grupe kao katalizatora koordinacije
Stvaranje Kontaktne grupe pomoglo je u koordinaciji napora, sugerirajući da su zajednički međunarodni ciljevi ključni za produktivne pregovore.

54. Trvenja između Evrope i SAD-a slabe diplomatiju
Trvenja između SAD-a i evropskih zemalja oko pristupa Bosni i Hercegovini oslabila su početne koordinirane napore.

55. Neefikasna kolektivna medijacija
Rani pokušaji kolektivne medijacije od strane Evropske unije i UN-a bili su ometeni nedostatkom vojne i ekonomske poluge.

56. Neuspjeh UN-a potkopava povjerenje
Neefikasna misija UN-a u Bosni i Hercegovini stvorila je skepticizam prema međunarodnom održavanju mira i zahtijevala je nove pristupe.

57. Fragmentirano donošenje odluka slabi napore
Napori multilateralne medijacije oslabljeni su kompromisima i dvosmislenim donošenjem odluka unutar međunarodnih tijela.

58. Evropska ograničenja u mirovnim naporima
Želja Evropske zajednice da upravlja balkanskom krizom bez SAD-a pokazala se neefikasnom zbog nedostatka sposobnosti i koordinacije.

59. Učinak medijatora
Učinkovita medijacija zahtijeva dovoljnu političku podršku, budući da je nedostatak potpore lordu Carringtonu potkopao mirovne napore Evropske zajednice.

60. Ponovljeni neuspjesi predstavljaju presedan
Trideset i četiri neuspjela prekida vatre oblikovala su očekivanja i naglasila važnost predanosti trajnom miru.

61. Utjecaj promjena u vodstvu
Promjene u vodstvu, kao što je Chiracov utjecaj, odrazile su se na razvoj međunarodnog odgovora, pokazujući kako pojedinačni lideri mogu oblikovati ishode.

62. Odgođena intervencija SAD-a
SAD se u početku povinovao evropskom vodstvu, pokazujući da odgođena intervencija u neuspješnom mirovnom procesu može produžiti stradanja.

63. Realpolitika podupire rani angažman
Fokus na realpolitiku u početku je definirao interakcije međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini prije nego što se pojavio Dejtonski okvir.

64. Zamršena politika uslijed konsultacija bez vodstva
Odabir konsultantskog umjesto vodećeg pristupa od strane američkog državnog sekretara početkom 1993. oslabio je poziciju SAD-a.

65. Nespremnost SAD-a i evropska odgovornost
U početku su SAD smatrale jugoslavensku krizu evropskim problemom, pokazujući rizike regionalnih sila koje same pokušavaju riješiti složeni sukob bez globalne podrške.

66. Važnost jedinstvene diplomatske potpore
Dosljedna podrška većeg broja zemalja (Rusija, Britanija, Francuska, Njemačka i SAD) dodala je kredibilitet pokušajima medijacije.

67. Stalni međunarodni angažman je bitan
Održavanje međunarodnog diplomatskog pritiska od 1992. do 1995. bilo je ključno za održavanje izgleda za mir.

68. Rastući broj žrtava potiče reevaluaciju
Sve veći broj žrtava u Bosni i Hercegovini, uključujući masakre visokog profila, stvorio je političko okruženje za promjene politike.

69. Uloga Vijeća sigurnosti u jačanju sporazuma
Rezolucije Vijeća sigurnosti igrale su ključnu ulogu u jačanju obaveza iz mirovnih sporazuma.

70. Vodstvo suprotnih pristupa
Različiti pristupi Bushove i Clintonove administracije zakomplicirali su rane diplomatske pokušaje u okviru rata u Bosni i Hercegovini.

71. Ekonomski i politički utjecaj na mirovne napore
Geopolitika i ekonomska međusobna ovisnost bili su ključni pokretači međunarodnog angažmana, naglašavajući složene motive koji stoje iza mirovnih inicijativa.

72. Finansijski interesi komplikuju mir
Ekonomska dobit i nezakonite aktivnosti ratnih vođa često su kočile saradnju u mirovnim procesima.

73. Ekonomske sankcije kao propuštena poluga moći u ranoj fazi
Neuspjeh da se ekonomske sankcije efikasno koriste tokom početne faze rata bio je propuštena prilika za korištenje poluge moći.

74. Vanjski utjecaji i njihovi ulozi
Raskol među stalnim članicama Vijeća sigurnosti UN-a odgodio je odlučnu intervenciju, pokazujući složenost međunarodnog konsenzusa.

75. Evropski nesporazum
Evropske zemlje su u početku pogrešno tumačili uzroke sukoba, naglašavajući potrebu za tačnom analizom rata prije intervencije.

76. Utjecaj naslijeđa Hladnog rata na intervenciju
Oklijevanje da se intervenira djelimično je bilo uzrokovano naslijeđem Hladnog rata, što pokazuje kako historijski konteksti mogu spriječiti pravovremenu međunarodnu akciju.

77. Stvaranje Kontaktne grupe
Formiranje Kontaktne grupe, koju predvode SAD, pomoglo je u konsolidaciji međunarodnih napora, sugerirajući vrijednost manjih, fokusiranih koalicija u upravljanju krizama.

78. Krhkost Carterovog primirja
Propast primirja postignutog uz Carterovo posredovanje pokazalo je koliko je teško održati mir bez široke potpore i provedbe.

79. Mješoviti utjecaj međunarodnih tijela
Dualna uloga međunarodnih organizacija, kako u posredovanju u miru, tako i u nametanju zapadnih sistema, može imati neželjene dugoročne učinke.

80. Uloga geopolitičke manipulacije
Historijski utjecaj stranih sila zakomplikovao je pregovore i diplomatske napore.

81. Utjecaj medija na odluke o intervencijama
Medijsko izvještavanje, posebno o humanitarnim krizama, oblikovalo je javno mnijenje i izvršilo pritisak na vlade da djeluju, demonstrirajući moć medija u diplomatiji tokom sukoba.

82. Globalna svijest kao pokretač involviranosti
Veća globalna svijest zahvaljujući medijskom izvještavanju utjecala je na uključenost međunarodne zajednice, naglašavajući važnost vidljivosti za intervenciju u sukobu.

83. Uloga medija u širenju sukoba
Kontrola nad medijima od strane nacionalističkih frakcija bila je značajan faktor u održavanju sukoba, naglašavajući potrebu za nepristrasnom komunikacijom tokom izgradnje mira.

84. Uloga javnog mnijenja u odgođenoj akciji
Nedostatak javne potpore u SAD-u za intervenciju odgodio je ranu odlučnu akciju u Bosni i Hercegovini.

85. Humanitarna noćna mora kao opravdanje
Definisanje situacije u Bosni i Hercegovini kao humanitarnu krizu umjesto kao politički sukob, spriječilo je odlučnu ranu međunarodnu akciju.

86. Uloga medijskog pritiska
Medijski pritisak na zapadne zemlje tjerao ih je da poduzmu odlučnije akcije u korist intervencije.

87. Sukob morala i realizma
Clintonova rana obećanja o moralno vođenoj vanjskoj politici bila su potkopana pritiscima političkog realizma.

88. Medijska pozornost ubrzava diplomatiju
Medijska pokrivenost eskalacije nasilja potaknula je usklađenije diplomatske napore prije Dejtona.

89. Naslijeđe skepticizma
Skepticizam oko održivosti Bosne i Hercegovine kao jedinstvene države pojavio se još 1993. godine, utječući na percepcije javnosti i kasnije pregovore.

90. Medijski pritisak na politiku
Medijski prikaz humanitarne krize gurnuo je SAD prema dubljem angažmanu, sugerirajući da percepcija javnosti može oblikovati vanjsku politiku.

91. Neadekvatno predratno planiranje
Nedostatak koordiniranog institucionalnog okvira za rješavanje postjugoslavenskog kolapsa istakao je potrebu za proaktivnim strukturnim planiranjem.

92. Problemi s vjerodostojnošću kod ranijih medijatora
Vjerodostojnost prijetnji i obećanja Evropske unije i UN-a bila je slabija u poređenju s kasnijom uključenošću SAD-a.

93. Važnost jasnih mandata
Nejasnoće u mandatu UN-a da odobri zračne napade dovela je do neučinkovitih vojnih odgovora, naglašavajući potrebu za jasnim operativnim mandatima.

94. Neučinkovitost UN-a
Nespremnost Vijeća sigurnosti da transformira UNPROFOR u misiju provedbe mira spriječila je rano rješavanje sukoba.

95. Institucionalne slabosti nakon Washingtonskog sporazuma
Slabe institucije nakon Washingtonskog sporazuma dovele su do izazova upravljanja, naglašavajući važnost izgradnje kapaciteta u sporazumima o aktivnim sukobima.

96. Povećana uloga UN-a u mirovnim pregovorima
Uključivanje UN-a u pregovore naglašava važnost multilateralnih struktura upravljanja u rješavanju sukoba.

97. Zalaganje za reformu UN-a
Nedostaci angažmana UN-a u Bosni potakli su ponovnu procjenu međunarodnih mirovnih struktura, pokazujući nužnost institucionalnih reformi za buduće krize.

98. Skepticizam zaraćenih strana
Nedostatak zadovoljstva ishodima svih zaraćenih strana naglašava poteškoće u stvaranju sporazuma prihvatljivih za sve.

99. Užurbani mirovni procesi koji ograničavaju sudjelovanje javnosti
Pregovaranje o miru iza zatvorenih vrata može dovesti do nedostatka podrške javnosti i dugoročnih izazova upravljanja.

100. Intra-etnički sukobi
Rješavanje napetosti unutar grupa jednako je važno kao i sukobi među grupama, budući da unutarnje podjele unutar etničkih zajednica mogu potkopati stabilnost širih mirovnih napora.