Srebrenica - 6.-19. juli 1995. | FAMA Kolekcija
English
FAMA Metodologija
FAMA Kolekcija
Srebrenica

1.

Prolog

Bosna i Hercegovina i druge zemlje regije, suočavaju se sa pitanjem prevazilaženja ne tako davne prošlosti kojom se u javnom prostoru svakodnevno manipuliše a decenijama vodi rat interpretacija. Ono što se olako previđa, zbog sopstvenih interesa velikog broja uključenih u slučaj Bosne i Hercegovine, je jednostavnost istine ako se razmatraju samo činjenice.

FAMA Metodologija daje svoj doprinos uspostavljanju faktografije i predstavlja projekat „Modul: prenos znanja - Srebrenica 6.-19. juli 1995.“, nasuprot postojećoj političkoj manipulaciji historije u Bosni i Hercegovini i regiji.

Ovaj edukacijski modul kroz prezentiranje dokaza, svjedočenja, autentičnih izjava, ilustracija, tematskih predavanja, te pomoću hronološkog pregleda dešavanja koji su vodili u genocid u Srebrenici prikazuje činjenica u cilju prenosa znanja i edukacije.

Ovaj edukacijski modul se zasniva na video dokumentarnoj animaciji (produkcija 2010) i Javnom času „Mapiranje genocida i post-genocidno društvo“ (produkcija, Sarajevo 2015).

Revizija historije i poricanje

“Historija je u paradoksu dvostruke igre. Sa jedne strane, identifkujemo svjesno uništavanje velikih moralnih pitanja historije što rezultira intelektualnom ništavnošću samog historičara koji više nije sposoban da misli ne samo društvo, nego ni svoju nauku. Sa druge strane, nova čitanja historije koju predvodi borbena grupa historičara zelotskog tipa, svela je historiju na nihilističku kategoriju u kojoj sve što se dogodilo se nije dogodilo, sve što smo znali, ne znamo više. Rezultat toga su već generacije djece koje u školskom uzrastu bivaju trovani predmetom koji se zove historija. Školski udžbenici i razne knjige o historiji učinili su sve da se ozakone iracionalne akcije, mržnja, osveta, nasilje, sila i osjećanje superiornosti u odnosu na prošlost.”

  • Dr. Branka Prpa, historičarka