Postdejtonski državni aparat Bosne i Hercegovine (Mapiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma, 2015.)
[klik za uvećanje]
S jedne strane je mirovni sporazum je postigao svoju neposrednu svrhu okončavši krvoproliće, a s druge strane zamrznuo je etničke podjele i ostavio iza sebe izezetno kompleksan sistem vlasti što je uveliko otežalo upravljanje državom.
Danas, Bosnu i Hercegovinu čine dva entiteta: Federacija BiH (koja je nadalje podijeljena na 10 kantona) i Republika Srpska. Brčko Distrikt, kao multietnička administrativna jedinica samouprave, formalno je sastavni dio oba entiteta.
Nakon svakih izbora opseg i razmjeri državnog aparata postaju još vidljiviji jer se od građana traži da glasaju za:
Paralelno se pojavio golemi javni sektor koji podržava postojanje više parlamenata, vlada i na stotine ministarstava na različitim razinama upravljanja. Za malu zemlju s brzim opadanjem broja stanovništva, sistem upravljanja BiH često se spominje kao jedan od najsloženijih u svijetu.
Zbog toga smo odlučili mapirati postdejtonsko upravljanje BiH fokusirajući se na ukupni državni aparat na sve tri razine i povezane elemente iz međunarodne zajednice. Proizvedene infografike sadrže kontekstualizirane informacije i vizualne atribute, omogućujući procjenu zamršenosti postojećeg sustava.
Postdejtonski državni aparat Bosne i Hercegovine (Mapiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma, 2015.)