S jedne strane mirovni sporazum je postigao svoju neposrednu svrhu okončavši krvoproliće, a s druge strane zamrznuo je etničke podjele i ostavio iza sebe izezetno kompleksan sistem vlasti što je uveliko otežalo upravljanje državom. Danas, Bosnu i Hercegovinu čine dva entiteta: Federacija BiH (koja je nadalje podijeljena na 10 kantona) i Republika Srpska. Brčko Distrikt, kao multietnička administrativna jedinica samouprave, formalno je sastavni dio oba entiteta.
OHR je ad hoc međunarodna institucija odgovorna za nadgledanje implementacije civilnih aspekata Mirovnog sporazuma kojim je okončan rat u Bosni i Hercegovini. Funkcija Visokog predstavnika je uspostavljena u skladu sa Općim okvirnim sporazumom za mir u Bosni i Hercegovini, koji se obično naziva Dejtonski mirovni sporazum, dogovorenim u Dejtonu, država Ohio, i potpisanim u Parizu 14. decembra 1995. godine. Visoki predstavnik sarađuje sa građanima i institucijama Bosne i Hercegovine, te međunarodnom zajednicom kako bi osigurali da se Bosna i Hercegovina razvije u mirnu i održivu demokratsku zemlju, na putu ka integracijama u euroatlantske institucije.
OHR radi u pravcu momenta kada Bosna i Hercegovina bude u mogućnosti da preuzme potpunu odgovornost za svoje poslove.
Ključne godišnjice potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma
U skladu sa zahtjevima Rezolucije Vijeća sigurnosti UN-a 1031 (1995), visoki predstavnik mora podnositi dva puta godišnje izvještaj generalnom sekretaru radi prosljeđivanja Vijeću sigurnosti. U ovim izvještajima bilježe se događaji relevantni za provedbu Općeg okvirnog sporazuma za mir u Bosni i Hercegovini i prepreke s kojima se suočava. Oni također daju detaljan uvid u korake za unapređenje institucionalne funkcionalnosti BiH i napredak ka integraciji u EU.
Svaki izvještaj je opsežan tekstualni dokument pisan za stručnu publiku i zahtijeva detaljnu analizu. No, za ovaj projekat odlučili smo vizualizirati najčešće spominjane riječi u izvještajima objavljenim tokom posebnih obljetnica (5. godina – 10. godina – 15. godina – 20. godina – 25. godina Dejtonskog mirovnog sporazuma). Na taj način možemo dobiti vrijedan uvid u istaknutu terminologiju povezanu s tim simboličnim prekretnicama. Što se neka riječ češće spominje u izvještaju, to je veća njena vizualna reprezentacija i, šire, njena relevantnost.