6.3. Dolazak IFOR trupa | Dejtonski mirovni sporazum

6.3.

Dolazak IFOR trupa

20.12.1995.

IFOR Member Countries (Mapiranje dejtonskog mirovnog sporazuma, 2015)

[klik za uvećanje]

Provedbene snage pod vodstvom NATO-a

NATO je izveo svoju prvu veliku operaciju odgovora na krize u Bosni i Hercegovini. Provedbene snage pod vodstvom NATO-a (IFOR) raspoređene su u decembru 1995. godine kako bi provele vojne aspekte Dejtonskog mirovnog sporazuma, a godinu dana kasnije zamijenjene su Stabilizacijskim snagama pod vodstvom NATO-a (SFOR). SFOR je pomogao u održavanju sigurnog okruženja i olakšao obnovu zemlje nakon rata koji je trajao od 1992. do 1995. godine.

Admiral Leighton W. Smith Jr., glavni zapovjednik savezničkih snaga za južnu Evropu (CINCSOUTH), služio je kao prvi zapovjednik združenih snaga za operaciju, također poznat kao zapovjednik IFOR-a (COMIFOR).

Zemlje učesnice

Tokom ovih misija, ukupno 36 savezničkih i partnerskih zemalja dalo je svoje trupe. Osim toga, vojnici iz pet zemalja, koje nisu bile niti članice NATO-a niti zemlje Partnerstva za mir, sudjelovalo je u različitim periodima, a to su Argentina, Australija, Čile, Malezija i Novi Zeland.

Brojno stanje trupa
  • IFOR je bio snaga od 60.000 vojnika koja je bila raspoređena na godinu dana.
  • SFOR je izvorno imao 31.000 vojnika. Do početka 2001. broj vojnika smanjen je na 19.000, a u proljeće 2002. donesena je odluka da se do kraja 2002. smanji broj vojnika na 12.000. Do 2004. ukupno ih je bilo 7.000.
Pariz – washington d.c. (nakon pariške ceremonije potpisivanja sporazuma)

Letjeli smo kući avionom Air Force One. Predsjednik je bio dobro raspoložen dok smo letjeli kući. Vratio se u drugu kabinu da pita Clarka, Kerricka i mene kako mislimo da će implementacija ići dalje.

HOLBROOKE: "Imat ćemo mnogo manje žrtava nego što javnost i Kongres očekuju."

Ali niko od nas nije mogao ni zamisliti koliko će zaista biti nizak procenat gubitaka - prve dvije godine poslije Dejtona nijedan Amerikanac nije ubijen niti ranjen u nekoj neprijateljskoj akciji.

(Izvodi iz knjige Richarda Holbrookea „Završiti rat“)