Određivanje lokacije: aviobaza Wright-Patterson i Dejtonski mirovni sporazum (© Wright-Patterson AFB)
Bilo je više od 30 primirja i sporazuma u Bosni prije potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma. Svi su propali. Do početka pregovora u vojnoj bazi Wright-Patterson, rat u Bosni je prerastao u najgori rat u Evropi nakon 1945. godine. Poslije 18 sedmica provedenih u vihoru šatl-diplomatije, u Dejton je pristiglo devet delegacija.
Američku, bosansku, hrvatsku i kombinovanu srbijansku-bosanskosrpsku delegaciju smjestili smo u četiri neopisiva oficirska odjela oko jednoličnog pravougaonog parkinga. Evropljani su zauzeli petu zgradu, dalje od ostale četiri iako samo desetak metara. Da bismo naglasili kopredsjedništvo Evrope, Carlu Bildtu smo dodijelili apartman za visoke goste odmah iznad mog, u američkoj zgradi. Bosanci su bili s naše lijeve strane, Hrvati s desne, a Srbijanci i bosanski Srbi direktno preko puta nas. Prozori mojih soba u prizemlju gledali su preko parkinga pravo u Miloševićeve, tako da smo mogli vidjeti je li u svom apartmanu. Zgrade su bile prikladne, ali jedva i elegantne. Naše sobe su bile male, zvuk se čuo kroz tanke zidove, a hodnik samo tri metra širok. Tokom ranijeg obilaska za novinare prije nego što su razgovori počeli, neko ih je uporedio sa spavaonicama na koledžu.
Vrvjelo je kao u košnici dok su desetine radnika obavljale pripreme. Tri balkanske delegacije, Sjedinjene Države i Evropljani - imali su svoju zgradu. Hope Conference Center, hotel sa dvjesto soba koje smo kompletno napunili sa administrativnim i osobljem iz osiguranja. Sa prostorima za intimne šetnje, mnogo privatnih soba, pa čak i teniskih igrališta konačni rezultat bio je blizu naših snova za Lokaciju X. Sa vrlo lijepom krivudavom pješačkom stazom, zajedno sa osvjetljenjem, tako da delegati mogu prelaziti ovu mirnu stazu od svojih konačišta do mjesta za sastanke.
Naš tim je stigao u Dejton 31. oktobra, na vrijeme da pozdravi balkansku delegaciju:
(Izvodi iz knjige Richarda Holbrookea „Završiti rat“)
Delegacije stižu u Dejton (Mapiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma, 2015.)
Delegacije stižu u Dejton infografika (Mapiranje Dejtonskog mirovnog sporazuma, 2015.)
[klik za uvećanje]
Warren Christopher & Richard Holbrooke
Sjedinjene Američke Države
Carl Bildt
Evropska Unija
Wolfgang Ischinger
Njemačka
Amb. Jacques Blot
Francuska
Igor Ivanov
Ruska Federacija
Pauline Neville Jones
Velika Britanija
Slobodan Milošević
Srbija – Bosanski Srbi
Alija Izetbegović
Bosna i Hercegovina
Franjo Tuđman
Hrvatska