3.1. Genocid u Srebrenici | Dejtonski mirovni sporazum

3.1.

Genocid u Srebrenici

DEFINICIJA GENOCIDA

Termin genocid nije postojao prije 1944. godine. Riječ je se o specifičnom terminu koji se odnosi na nasilne zločine počinjene protiv grupe ljudi s namjerom da se ta grupa fizički uništi.

„Proces genocida se sastoji iz niza događaja koji se odvijaju prema specifičnom obrascu s prepoznatljivim fazama i karakterističnom unutrašnjom logikom. Proces genocida ima početak, strukturirani tok i kraj. Prvo se mora definisati ciljna grupa (žrtve se obično biraju isključivo na osnovu pripadnosti nekoj grupi ili kategoriji) koja se izlaže progonima ili uništenju. Drugo, mora se izvršiti eksproprijacija imovine pripadnika te grupe. Treće, identificirana grupa mora se koncentrisati na jednom mjestu. Četvrto, ta grupa se mora deportovati. Na kraju, značajan broj članova grupe mora biti ubijen. Iako je moguće da se u stvarnosti ove faze smjenjuju velikom brzinom, uočeno je da se, zavisno od okolnosti, prve faze procesa progona uglavnom odvijaju sasvim javno, dok su naredne faze u najvećem broju slučajeva obavijene velom tajnosti."

(Ton Zwaan: 'O etiologiji i genezi genocida i drugih masovnih zločina uperenih protiv specifičnih grupa')


Srebrenica 1995.

U ljeto 1995. Srebrenicu, zaštićenu zonu UN-a, napala je Vojska Republike Srpske (VRS), predvođena zapovjednikom Ratkom Mladićem. Tokom nekoliko dana početkom jula, više od 8.000 muškaraca i dječaka, bosanskih Muslimana, pogubljeno je od strane srpskih snaga u činu genocida. UN-ove mirovne snage iz Nizozemske bespomoćno su stajale postrani dok se događao genocid. Zračne snage NATO-a nisu korištene da spriječe srpske snage da uđu u sigurnu zonu UN-a.

Video Dokumentarna animacija u trajanju od 38 minuta bazična je postavka mapiranja genocida od početka jula 1995. do 19. jula 1995. Godine.

Video-dokumentarna animacija - Srebrenica mapiranje genocida i post-genocidno društvo (2015.)